Haberler / News


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ YAKALA
11 Haziran 2010
İklim değişikliğini Türkiye gündemine taşıyacak fotoğraf yarışması Hurriyet.com.tr Kültür Sanat ve British Council (İngiltere Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı) ortaklığıyla 15 Haziran 2010’da başlıyor.

Cep telefonunuzla bile çekebileceğiniz 2 Megapiksel ve üzeri en az bir fotoğraf ile Türkiye’de iklim değişikliğini yansıtan kareleri yakalayın fotoğrafınızı milyonlarla paylaşın! Ödüller kazanın!


YARIŞMAYA NASIL KATILABİLİRİMHurriyet.com.tr ve British Council el ele vererek değişen iklim konusunda duyarlı herkesi yarışmaya çağırıyor. Yarışmaya katılmak isteyenlerin tek yapması gereken iklim değişikliği konulu fotoğrafları 15 Haziran – 15 Ağustos tarihleri arasında yarışmanın resmi internet sitesinde (www.iklimdegisikliginiyakala.com) ve Hurriyet.com.tr Kültür Sanat sayfasında (hurriyet.com.tr/kultur-sanat) yer alan linkten başvuru formunu doldurarak göndermek.

Yarışmaya katılacak fotoğraflar amatör ya da profesyonel olabilir. Hatta cep telefonu ile çekilmiş 2 Megapiksel ve üzeri bir fotoğraf ile Türkiye’de iklim değişikliğini yansıtan kareleri yakalayan herkes yarışmaya katılarak ödül kazanabilir ve konuya katkıda bulunabilir.


Önemli olan tek şey ise Türkiye’de iklim değişikliğini en iyi yansıtan, bu dramatik gerçeğin yansımalarını en açık şekilde gözler önüne seren fotoğrafları yollamanız. Ön elemeden geçen fotoğraflar 23 Ağustos – 6 Eylül arasında Hürriyet.com.tr okurlarının oylamasına sunulacak.


DERECEYE GİRENLER NELER KAZANACAK

Yarışma 23 Ağustos – 6 Eylül arasında, Hurriyet.com.tr sayfasından yapılacak olan okuyucu oylaması ve yarışma jürisinin yapacağı oylamalar ile doruğa ulaşacak.
Okuyucu oylaması sonrası kazanan fotoğraf, Hurriyet.com.tr Kültür Sanat’tan Canon EOS 450D model profesyonel fotoğraf makinesi ile ödüllendirecek.
Halk oylaması sırasında özel jüri de kendi değerlendirmesini gerçekleştirecek. Özel jüri değerlendirilmesinde birinci olan yarışmacıya 1500 TL, ikinciye 1000 TL, üçüncüyse 750 TL miktarında para ödülü verilecek.
Eylül 2010’da düzenlenecek olan ödül töreni ile yarışmada dereceye girenler, ödüllerini jüri üyelerinin de hazır bulunduğu bir tören ile teslim alacaklar. Yarışma finalinin ardından tüm bu fotoğraflar bir sergi haline getirilecek ve fotoğraf sergisi Türkiye turuna başlayacak.


JÜRİDE KİMLER OLACAK


İşte ön elemeden sonra iklim değişikliğine duyarlılıkları ile dikkat çeken jüri üyeleri;

Gazeteci ve fotoğrafçı Coşkun ARAL,
Yönetmen Ümit ÜNAL
Oyuncu Arzu BALKAN
Oyuncu Tamer KARADAĞLI,
Oyuncu Yetkin DİKİNCİLER,
Fotoğrafçı Serkan ŞEDELE
National Geographic Dergisi Fotoğraf Editörü Kemal NURAYDIN
Akademisyen Tolga HEPDİNÇLER
Teknosa Genel Müdürü Mehmet NANE
Hurriyet.com.tr Kültür-Sanat Editörü Deniz ÖNER
British Council Benim Kentim Sanat Projesi Yönetmeni Esra SARIGEDİK 

Survivor Hakan’dan müjdeli haber


Survivor'dan elenen Hakan'dan hayranlarını sevindirecek haber

26 Temmuz 2010 Pazartesi, 09:40:04
HT MAGAZİN / MEMET GÜLER

HAFTAYA güzel bir haberle başlayalım. Bütün evlilik haberleri, doğum haberleri güzeldir... Hatırlarsınız, geçen hafta Survivor ve yarışmadan elenen Hakan ile ilgili bir yazı yazmıştım. Hakan’ın ve Gizem’in bu kadar çabuk elenmelerini eleştirmiş, topu yarışmanın ‘küçük adamlarına’ atmıştım. Ertesi gün Hakan’dan bir mektup geldi. Yarışmanın takipçileri ve Hakan ile Gizem’in sevenleri için bugün Bizim Ekran’a, Hakan’ın gönderdiği mektubu aldım. Güzel şeyler yazmış genç insan. Ben de virgülüne dokunmadan aldım, yayımladım. Buyurun: “Memet Bey merhaba, nasılsınız? Ben Survivor yarışmacısı Hakan. Bu yazıyı yazmamdaki amacım kaleme aldığınız Survivor ile ilgili yazıdan dolayı, benimle ilgili kullanmış olduğunuz ifadelerdir. Gerçekten size tüm kalbimle teşekkürü borç biliyorum. Şunu da kısaca belirtmek isterim ki; eğer istesem, ben de gerekli bağlantıları sağlar, ikiyüzlülükleri yapar, adam satar, adam satın alır ve adımı finale yazdırırdım. Ama yapı gereği duruşunu bozmayan bir insan olarak gençlere örnek olmak ve 500 bin lira yerine 500 bin insan biriktirmek benim için çok daha önemliydi. Şu an bu amacıma ulaştığım için çok mutluyum. Survivor bana neler kattı? İlk olarak hayat arkadaşım olacak olan Gizem’in ne kadar güçlü bir kadın olduğunu Panama’da anlama fırsatı buldum ve bir kez daha ona âşık oldum. Ve orada ona evlenme teklif ettim, dönüşte istemeye gittik, hayırlısı ile bir ay sonra da nişanlanıyoruz.

Yarışmadaki bütün yarışmacılar beni arayıp evlerine çağırıyorlar, bir nebze olsun çevrelerine karşı günah çıkarmak için, ama duruşumu bozmuyorum. Zaten oradaki birçok insanla gerek yaş, gerek sosyal statü gereği (küçümsemek istemiyorum) paylaşabilecek neyim vardı ki? O yüzden cevabım kocaman bir ‘Hayır’ oluyor, hak verirsiniz umarım. Ama en güzeli hayatım boyunca, hani nasıl okul altın bileziktir insanın kolunda, bu tecrübe de altın kolye olacak boynumda ve çok daha kuvvetli bir şekilde ilerleyeceğim bu yorucu hayat yolunda... Ailem, ülkem ve yemek hiç yok olmayın hayatımdan olur mu? Teknoloji, para ve stres, siz olmadan da oluyormuş:) Şimdi bu yukarıda yazdıklarıma istinaden soruyorum; Memet Abi sizce ben Survivor’da kaybeden miyim, yoksa kazanan mı? Son olarak geçen gün yolda yaşlı bir amca bana kendime sorduğum birçok ‘Neden?’ sorusunun cevabını verdi iki cümlede; “Dünyaya gerçek bir dâhi geldiğinde onu şu işaretten tanıyabilirsiniz: Tüm ahmaklar ona karşı birleşmişlerdir” Jonathan Swift. Sevgiler, saygılar...”


Tiyatro Şenliği Başlıyor:İstanbullular bu ay tiyatroya doyacak.17.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali,10Mayıs Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek törenle başlayacak.Festival kapsamında yurtdışından 9 tiyatro ve dans topluluğu gelecek.Birçok oyunun ilk kez sahneleneceği festival 10 Hazirana dek sürecek.www.iksv.org
Denize Düşürebilirsiniz:Canon'un suya ve darbelere dayanıklı yeni fotograf makınesı PowerShot D10 'u yağmurdan kaçırmanıza hiç gerek yok.12.1 megapiksel'lik bu cihaz çanta,omu askıları gibi aksesuar çesitleriyle her an her yerde kolaylıkla taşınabılıyor.
Galatamoda'ya Tasarımcı Eli Değiyor


Her geçen sene daha fazla katılımcı ve modacıya ev sahipliği yappan yerli 'street fair' imiz Galatamoda bu sene 26-30 mayıs tarihleri arasında Galata Kulesi etrafında ki yerini alıyor. Arzu Kaprol, Özlem Süer, Methap Elaidi, Özgür Masur, Elif Cığızoğlu ve Begüm Salihoğlu gibi pek çok ünlü tasarımcı İlkbahar-Yaz koleksiyonlarına ve sadece bu festival için özel tasarladıkları özel ürünlerine göz atmayı unutmayın..